Naxçıvanda Ceyhun Cəlilov “Cahan Sənaye Kompleksi”nin fəaliyyəti və inkişaf perspektivləri ilə tanış olub.
Fevralın 4-də Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Ceyhun Cəlilov “Cahan Sənaye Kompleksi” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətində olub, müəssisələrin fəaliyyəti və perspektiv inkişaf planları ilə tanış olub.
“Cahan Holding”in qurucusu, Naxçıvan Sahibkarlar Konfederasiyasının sədri Vüqar Abbasov müəssisələrin mövcud istehsal gücü, tətbiq edilən müasir texnoloji avadanlıqlar, istehsal olunan məhsullar, həyata keçirilən marketinq tədbirləri və xarici bazarlara ixrac imkanları barədə ətraflı məlumat verib. Səlahiyyətli nümayəndə Ceyhun Cəlilov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən məqsədyönlü iqtisadi siyasət nəticəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasında sahibkarlığın inkişafında yeni mərhələ başlayıb. O vurğulayıb ki, dövlət–özəl sektor tərəfdaşlığının gücləndirilməsi, biznes və investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması, eləcə də sahibkarlar üçün güzəştli kreditlər və ixracyönümlü layihələrə dövlət dəstəyi regionun iqtisadi potensialının səmərəli reallaşdırılmasına xidmət edir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının iqtisadiyyat naziri Kazım Hüseynəliyev bildirib ki, innovativ texnologiyaların tətbiqinə xüsusi önəm verən “Cahan Sənaye Kompleksi” MMC uğurlu fəaliyyəti ilə muxtar respublika iqtisadiyyatının inkişafına töhfə verir.
Qeyd edilib ki, ötən dövrdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən “Cahan Holdinq” Kommersiya Şirkətləri İttifaqına daxil olan müəssisələrin layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün ümumilikdə 16,5 milyon manat məbləğində güzəştli kredit vəsaiti ayrılıb.
Vüqar Abbasov bildirib ki, ayrılmış kredit vəsaitləri sənaye, tikinti və istehsal sahələrini əhatə edən layihələrin icrasına yönəldilib. Bu vəsaitlər hesabına 310 iş yeri yaradılıb.
Ölkə başçısının sahibkarlığa qayğısı ilə vergi, gömrük və sosial sığorta güzəştlərinin qüvvəyə minməsi, həmçinin göstərilən dəstək nəticəsində 2026-cı il ərzində daha 340-a yaxın yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Sonda Ceyhun Cəlilov muxtar respublikada sahibkarlara göstərilən dövlət dəstəyinin davamlı olacağını bildirib və “Cahan Şirkətlər Qrupu” MMC-yə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Bu mətni mənə rus və ingilis dilinə tərcümə et. rəsmi və professional olsun.

В Нахичеване Джейхун Джалилов ознакомился с деятельностью и перспективами развития «Cahan Sənaye Kompleksi».
4 февраля в Нахчыванской Автономной Республике полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики Джейхун Джалилов посетил Общество с ограниченной ответственностью «Cahan Sənaye Kompleksi» и ознакомился с деятельностью предприятий и перспективными планами их развития.
Основатель «Cahan Holding», председатель Конфедерации предпринимателей Нахчывана Вугар Аббасов подробно проинформировал о существующих производственных мощностях предприятий, применяемом современном технологическом оборудовании, выпускаемой продукции, реализуемых маркетинговых мероприятиях и возможностях экспорта на зарубежные рынки.
Полномочный представитель Джейхун Джалилов отметил, что в результате целенаправленной экономической политики, проводимой под руководством Президента Ильхама Алиева, в Нахчыванской Автономной Республике начался новый этап развития предпринимательства. Он подчеркнул, что укрепление государственно-частного партнёрства, улучшение бизнес- и инвестиционного климата, предоставление льготных кредитов предпринимателям, а также государственная поддержка экспортно-ориентированных проектов способствуют эффективной реализации экономического потенциала региона.
Министр экономики Нахчыванской Автономной Республики Казым Гусейналыев отметил, что ООО «Cahan Sənaye Kompleksi», уделяющее особое внимание внедрению инновационных технологий, своей успешной деятельностью вносит вклад в развитие экономики автономной республики. Было сообщено, что за прошедший период Фонд развития предпринимательства Нахчыванской Автономной Республики выделил в общей сложности 16,5 миллиона манатов льготных кредитных средств на финансирование проектов предприятий, входящих в Союз коммерческих компаний «Cahan Holding».
Вугар Аббасов отметил, что выделенные кредитные средства были направлены на реализацию проектов в сферах промышленности, строительства и производства. За счёт этих средств создано 310 рабочих мест. В результате внимания и поддержки, оказываемых Главой государства развитию предпринимательства, вступления в силу налоговых, таможенных и социальных льгот, а также предоставленной государственной поддержки в течение 2026 года планируется создание дополнительно около 340 новых рабочих мест.
В завершение Джейхун Джалилов подчеркнул, что государственная поддержка предпринимателей в автономной республике будет продолжена, и пожелал ООО «Cahan Şirkətlər Qrupu» успехов в дальнейшей деятельности.